Archiwum kategorii 'Aukcje internetowe'

Bezpieczeństwo aukcji internetowych

Bezpieczeństwo aukcji internetowych Zakupy w internecie istotnie wiążą się z pewnym ryzykiem. Wszystko odbywa się za pośrednictwem internetu, towar możemy zobaczyć jedynie na zdjęciu, a dane sprzedającego mogą być fałszywe. Kupujemy towar, wpłacamy pieniądze i nigdy nie ujrzymy zakupionego przedmiotu lub dostaniemy zapakowanego w pudełko ziemniaka. Portale aukcyjne podejmują wszelkie działania dotyczące ochrony kupujących. Podstawową sprawą jest sprawdzanie poprawności danych wpisywanych przez użytkownika oraz weryfikacja numeru telefonu. W serwisach tych występują również systemy komentarzy użytkowników, gdzie każdy po transakcji może wystawiać komentarze i oceny użytkownikom z którymi dokonywał transakcji. Daje to pewien obraz uczciwości sprzedających i kupujących. Serwis Allegro.pl zapewnia również zwrot wartości zakupionego towaru w przypadku udowodnienia oszustwa. Maksymalna kwota zwrotu nie może jednak przekroczyć 10000zł. Jeszcze nie tak dawno temu przypadki oszustw na internetowych aukcjach były codziennością. Sytuacja ta jednak z roku na rok bardzo się poprawia, dzięki właśnie wielu działaniom prowadzonym przez właścicieli serwisów aukcyjnych mających na celu ograniczenie tego procederu. Jeśli naprawdę bardzo nie ufamy internetowi możemy zacząć od kupowania przedmiotów użytkowników, którzy mieszkają w naszym mieście lub okolicy i umówić się na osobisty odbiór towaru. Po jakimś czasie na pewno bardziej zaczniemy przekonywać się do aukcji internetowych.

Archiwum kategorii 'Aukcje internetowe'

Aukcja internetowa

Aukcja internetowa Aukcja jest dość nietypową formą sprzedaży. Zazwyczaj udając się do sklepu mamy jedną ustaloną cenę za dane dobro i tyle będziemy musieli zapłacić. W aukcji cena jest bardzo płynna. Podstawową różnicą między aukcją a zwykłym zakupem jest fakt, że istnieje kilka osób chętnych na zakup jednej rzeczy. Osoby te spotykają się razem i między sobą licytują się kto kupi i za jaką ostateczną kwotę. Z tego powodu każda aukcja posiada tzw. kwotę podstawową/minimalną lub inaczej cenę wywoławczą. Od tej, z góry ustalonej, kwoty rozpoczyna się licytacja. Każdy z osobna podaje kwotę jaką jest skłonny za przedmiot zapłacić przebijając jednocześnie poprzednią ofertę. Osoba prowadzająca aukcję wylicza do trzech po każdym podaniu nowej kwoty. Jeśli po wyliczeniu do trzech nikt nie przebije aktualnej ceny, przedmiot zostaje sprzedany za ostatnią najwyższą cenę osobie, która tę kwotę zaproponowała. Aukcje takie odbywały się w specjalnych domach aukcyjnych ulokowanych w różnych miejscach miasta. Dziś aukcje zaczęły przenosić się do internetu. Ich podstawowa zasada jest dość podobna, oczywiście są pewne wyjątki i usprawnienia tego typu transakcji. Ludzie na specjalnych stronach internetowych wystawiają przedmioty do sprzedaży określając ich cenę wywoławczą. Ustalany jest również czas przez który aukcja będzie dostępna. Licytacja trwa do ostatniej sekundy ustawionego wcześniej czasu i przedmiot kupuje osoba, która poda najwyższą kwotę przed upływem tego czasu. Całość odbywa się za pośrednictwem internetu, dlatego nie musimy nawet ruszać się z domu aby wziąć udział w licytacji.

Archiwum kategorii 'Aukcje internetowe'

Aukcje wieloprzedmiotowe

Aukcje wieloprzedmiotowe W internecie możemy znaleźć serwisy aukcyjne, które pozwalają sprzedającym wystawiać więcej niż jeden przedmiot na jedną aukcję. Przedmioty wystawione na jednej aukcji muszą być identyczne, czyli np. 10 sztuk myszek komputerowych, a nie 3 myszki i 8 podkładek do nich. Wieloprzedmiotowość jest dostępna zarówno na zwykłej aukcji jak i w opcji „kup teraz”. W przypadku tej drugiej, czyli „kup teraz”, oprócz okienka z możliwością natychmiastowego zakupu przedmiotu użytkownik wypełnia okienko gdzie podaje ile sztuk danego towaru chce zakupić. Aukcje wieloprzedmiotowe odbywają się na trochę bardziej skomplikowanych zasadach. Użytkownicy licytują kwoty za jeden przedmiot podając dodatkowo ilość jaką chcą w ten sposób zakupić. Po zakończeniu takiej aukcji przedmioty zakupią wszystkie osoby, które wygrały aukcję za najniższą z wylicytowanych kwot. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie: zakładamy, że sprzedający wystawia 12 sztuk jakiegoś towaru na aukcję. Kupujący A licytuje kwotę 20zł za 6 sztuk, B 15zł za 4 sztuki, C 10zł za 2 sztuki a D 8zł za 5sztuk. Aukcja dobiega końca. Użytkownicy A,B i C teoretycznie wykupili wszystkie przedmioty i ponieważ użytkownik D zaproponował najmniejszą kwotę na tej aukcji więc jest przegranym. Wygrali użytkownicy A, B i C i zakupią przedmioty za najniższą wylicytowaną kwotę, czyli w tym wypadku kwotę kupującego C = 10zł.

Archiwum kategorii 'Aukcje internetowe'

Ceny minimalne

Ceny minimalne Zdarzają się sytuacje, że po zakończeniu aukcji którą wystawiliśmy, cena jaka została osiągnięta jest bardzo niska i zdecydowanie nas nie satysfakcjonuje. Z założenia aukcji każda ostateczna kwota, jaka została wylicytowana, stanowi jednocześnie umowę ważności transakcji i sprzedający ma obowiązek zgodzić się sprzedać towar za tą cenę. W związku z tym, w celu zachęcenia ludzi do korzystania z aukcji w internecie wprowadzono pojęcie ceny minimalnej, która stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie. W momencie wystawiania aukcji sprzedawca oprócz ceny wywoławczej ustala minimalna cenę za jaką jest gotów sprzedać dany towar. Cena ta jest niewidoczna dla osób licytujących. Jeśli po zakończeniu aukcji kwota nie przekroczy ustalonej ceny minimalnej sprzedawca może, ale nie musi, sprzedać kupującemu dany towar za wylicytowaną kwotę. Jednym słowem nie zostaje zawarta umowa kupna-sprzedaży w momencie zakończenia się aukcji kwotą niższą niż cena minimalna. Jeśli wylicytowana kwota przekroczy cenę minimalną sprzedawca ma obowiązek sprzedać przedmiot za tą cenę. Usługa ustalenia ceny minimalnej jest zazwyczaj dodatkowo płatna, jednak są to bardzo niewielkie kwoty.

Archiwum kategorii 'Aukcje internetowe'

Opłaty aukcji internetowych

Opłaty aukcji internetowych Zarówno w przypadku klasycznych aukcji jak i ich internetowych odpowiedników, należy być przygotowanym na poniesienie pewnych opłat związanych z wystawieniem aukcji. W przypadku klasycznych aukcji, osoba prowadząca dom aukcyjny pobiera pewną stałą opłatę za samą obsługę aukcji oraz zapewnia sobie niewielki procent od wylicytowanej kwoty. Podobnie sprawa wygląda w przypadku internetowych portali aukcyjnych. Zazwyczaj pobierane są drobne opłaty za samo wystawienie aukcji. Musimy również zapłacić pewną kwotę od ceny za jaką sprzedaliśmy przedmiot za pośrednictwem danego serwisu aukcyjnego, zazwyczaj jest to jeden stały procent (np. 3 do 5% wartości wylicytowanej kwoty). Internetowe serwisy aukcyjne pobierają również opłaty za różne dodatkowe opcje aukcji. Są to opcje takie jak: cena minimalna, „kup teraz”, wstawienie obrazka do aukcji, różne formy wyróżnień aukcji. Wszystkie te kwoty są niewielkie jednak po ich zsumowania czasem wychodzi całkiem wysoka opłata i trzeba być na to przygotowanym. Serwisy takie jak np. Allegro.pl promują użytkowników, którzy stale i dużo sprzedają za pośrednictwem serwisu. Oferują dla nich różnego rodzaju zniżki i rabaty zmniejszające koszty opłat za wystawianie aukcji. Istnieją również całkowicie darmowe portale aukcyjne. Jednym z bardziej znanych, polskich darmowych serwisów aukcyjnych jest Swistak.pl.

Archiwum kategorii 'Aukcje internetowe'

Aukcje grzecznościowe

Aukcje grzecznościowe Aukcje grzecznościowe są dość kontrowersyjną formą sprzedaży. Polega to na tym, że użytkownik portalu aukcyjnego sprzedaje na aukcji towar, który nie jest jego własnością. Jedynie pośredniczy w sprzedaży. Często towary takie są wystawiane przez osobę, której np. znajomy ma coś do sprzedania, ale nie ma i nie chce zakładać konta na portalu aukcyjnym. Osoba sprzedająca pośredniczy w tym wypadku sprzedaż takiego towaru i informuje na aukcji, że przedmiot jest wystawiony jako aukcja grzecznościowa. Aukcje te są niebezpieczne, ponieważ teoretycznie dają użytkownikom możliwość sprzedaży nielegalnych towarów, np. takich które pochodzą z kradzieży, lub rzeczy znalezione na ulicy (np. telefon znaleziony na przystanku autobusowym). Zakup na takiej aukcji wiąże się z dużym ryzykiem dla kupującego, związanym z zakupem trefnego towaru. Większość portali aukcyjnych zabrania takiej formy sprzedaży. Aukcje grzecznościowe możemy spotkać np. na popularnym serwisie aukcyjnym Allegro.pl. Zakupując coś na takiej aukcji powinniśmy maksymalnie upewnić się, że sprzedawany przedmiot naprawdę jest legalny.

Archiwum kategorii 'Aukcje internetowe'

Aukcje typu „kup teraz”

Aukcje typu „Kup teraz” to kolejna innowacja wprowadzona do elektronicznej wersji aukcji. Wybierając tę formę sprzedaży kupujący z góry ustala kwotę za jaką chce sprzedać dany przedmiot. Wchodząc na taką aukcję wystarczy, że wciśniemy opcję „kup teraz” dzięki czemu natychmiast zakupimy towar a cała aukcja zostanie zakończona. Takie rozwiązanie powoduje, że tak naprawdę aukcja przestaje już być aukcją samą z siebie, jednak to właśnie ta forma sprzedaży jest najpopularniejsza w serwisach aukcyjnych. Istnieje również możliwość połączenia formy aukcji z funkcją „kup teraz”. Wystawiając przedmiot możemy ustalić cenę wywoławczą od które kupujący mogą zacząć licytację i jednocześnie wprowadzić opcję „kup teraz” ustalając kwotę na dużo większą wartość niż kwota wywoławcza. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy mają do wyboru, albo licytowanie albo natychmiastowe zakończenie aukcji przez „kup teraz”. Opcja zakupu natychmiastowego pozwoliła wielu osobom na uruchomienie małych biznesów w portalach aukcyjnych. Prowadzą oni sklepy internetowe bez konieczności tworzenia własnej strony internetowej. Jest to zdecydowane ułatwienie. Opcja „kup teraz” również jest zazwyczaj dodatkowo płatna w lepszych portalach aukcyjnych.