Aukcja internetowa

Aukcja internetowa Aukcja jest dość nietypową formą sprzedaży. Zazwyczaj udając się do sklepu mamy jedną ustaloną cenę za dane dobro i tyle będziemy musieli zapłacić. W aukcji cena jest bardzo płynna. Podstawową różnicą między aukcją a zwykłym zakupem jest fakt, że istnieje kilka osób chętnych na zakup jednej rzeczy. Osoby te spotykają się razem i między sobą licytują się kto kupi i za jaką ostateczną kwotę. Z tego powodu każda aukcja posiada tzw. kwotę podstawową/minimalną lub inaczej cenę wywoławczą. Od tej, z góry ustalonej, kwoty rozpoczyna się licytacja. Każdy z osobna podaje kwotę jaką jest skłonny za przedmiot zapłacić przebijając jednocześnie poprzednią ofertę. Osoba prowadzająca aukcję wylicza do trzech po każdym podaniu nowej kwoty. Jeśli po wyliczeniu do trzech nikt nie przebije aktualnej ceny, przedmiot zostaje sprzedany za ostatnią najwyższą cenę osobie, która tę kwotę zaproponowała. Aukcje takie odbywały się w specjalnych domach aukcyjnych ulokowanych w różnych miejscach miasta. Dziś aukcje zaczęły przenosić się do internetu. Ich podstawowa zasada jest dość podobna, oczywiście są pewne wyjątki i usprawnienia tego typu transakcji. Ludzie na specjalnych stronach internetowych wystawiają przedmioty do sprzedaży określając ich cenę wywoławczą. Ustalany jest również czas przez który aukcja będzie dostępna. Licytacja trwa do ostatniej sekundy ustawionego wcześniej czasu i przedmiot kupuje osoba, która poda najwyższą kwotę przed upływem tego czasu. Całość odbywa się za pośrednictwem internetu, dlatego nie musimy nawet ruszać się z domu aby wziąć udział w licytacji.

Aukcje grzecznościowe

Aukcje grzecznościowe Aukcje grzecznościowe są dość kontrowersyjną formą sprzedaży. Polega to na tym, że użytkownik portalu aukcyjnego sprzedaje na aukcji towar, który nie jest jego własnością. Jedynie pośredniczy w sprzedaży. Często towary takie są wystawiane przez osobę, której np. znajomy ma coś do sprzedania, ale nie ma i nie chce zakładać konta na portalu aukcyjnym. Osoba sprzedająca pośredniczy w tym wypadku sprzedaż takiego towaru i informuje na aukcji, że przedmiot jest wystawiony jako aukcja grzecznościowa. Aukcje te są niebezpieczne, ponieważ teoretycznie dają użytkownikom możliwość sprzedaży nielegalnych towarów, np. takich które pochodzą z kradzieży, lub rzeczy znalezione na ulicy (np. telefon znaleziony na przystanku autobusowym). Zakup na takiej aukcji wiąże się z dużym ryzykiem dla kupującego, związanym z zakupem trefnego towaru. Większość portali aukcyjnych zabrania takiej formy sprzedaży. Aukcje grzecznościowe możemy spotkać np. na popularnym serwisie aukcyjnym Allegro.pl. Zakupując coś na takiej aukcji powinniśmy maksymalnie upewnić się, że sprzedawany przedmiot naprawdę jest legalny.

Aukcje typu „kup teraz”

Aukcje typu „Kup teraz” to kolejna innowacja wprowadzona do elektronicznej wersji aukcji. Wybierając tę formę sprzedaży kupujący z góry ustala kwotę za jaką chce sprzedać dany przedmiot. Wchodząc na taką aukcję wystarczy, że wciśniemy opcję „kup teraz” dzięki czemu natychmiast zakupimy towar a cała aukcja zostanie zakończona. Takie rozwiązanie powoduje, że tak naprawdę aukcja przestaje już być aukcją samą z siebie, jednak to właśnie ta forma sprzedaży jest najpopularniejsza w serwisach aukcyjnych. Istnieje również możliwość połączenia formy aukcji z funkcją „kup teraz”. Wystawiając przedmiot możemy ustalić cenę wywoławczą od które kupujący mogą zacząć licytację i jednocześnie wprowadzić opcję „kup teraz” ustalając kwotę na dużo większą wartość niż kwota wywoławcza. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy mają do wyboru, albo licytowanie albo natychmiastowe zakończenie aukcji przez „kup teraz”. Opcja zakupu natychmiastowego pozwoliła wielu osobom na uruchomienie małych biznesów w portalach aukcyjnych. Prowadzą oni sklepy internetowe bez konieczności tworzenia własnej strony internetowej. Jest to zdecydowane ułatwienie. Opcja „kup teraz” również jest zazwyczaj dodatkowo płatna w lepszych portalach aukcyjnych.